Zenonas Šilinskas
vestuvių fotografas,
spaudos fotografas, fotomenininkas, video operatorius
Zenonas Šilinskas
Pradžia
Kūrybinė veikla
Galerija
Koliažai
Montažai 1
Montažai 2
Gatvė
Foto knyga „Vestuvės“
Vestuvių akimirkos
Interviu
Straipsniai (PDF)

Rekomenduoju:


Spaudoje:

„Miesto laikraštis“ 2010 05 04
„Alytaus naujienos“ 2010 08 23
Auksiniai kadrai – „Alytaus naujienos“ 2013 05 16


Kontaktams:



Zenonas Šilinskas
vestuvių ir spaudos fotografas, fotomenininkas, video operatorius

tel.:8 699 53122
Alytus


Tradicinė alytiškių jaunavedžių fotosesija - rožyne prie fontano

Saulė Pinkevičienė
„Alytaus naujienos“ 2010 08 23
Per metus fotografas Zenonas Šilinskas nuspaudžia nei daug, nei mažai – 
40 tūkstančių kadrų, jis fotografuoja spaudai, pagal užsakymus – vestuvėse, krikštynose. 
Zitos Stankevičienės nuotr.
Zitos Stankevičienės nuotr.
 

Dvidešimt metų vestuves fotografuojantis alytiškis Zenonas Šilinskas sako, kad tai nėra lengvas darbas. Privalu patenkinti kliento poreikius, tačiau ir fotografas ieško, kas įdomu pačiam. Bemaž du šimtai per praėjusius metus nuspaustų rinktinių vestuvinių kadrų sudėta į fotografijos knygą, kurią Z.Šilinskas išleido vienu egzemplioriumi. Leidinį galima pavartyti Alytaus miesto savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriuje.

Vestuvių nuotraukos - stilingos ir kokybiškos

„Norėjau surengti vestuvinių fotografijų parodą - turbūt pirmą tokią Alytuje, tačiau išėjo fotoknyga”, - sako Z.Šilinskas, už profesinę veiklą šiemet apdovanotas Alytaus miesto savivaldybės kultūros premija. Tiesa, pats šypteli nejaučiantis, kad tokie laurai būtų jo, kaip vestuvių fotografo, reklama. Čia galioja kiek kitokie dėsniai, ir patenkinti klientai yra geriausias reklamos šaltinis. Terminas „madingas fotografas” šiuo atveju yra toks pats sąlyginis, kaip ir stereotipas, esą šiuolaikinė vestuvių fotografija didžia dalimi tėra masių skonio tenkinimas. Z.Šilinsko vestuvinis albumas liudija, kad proginėje fotografijoje galima rasti daugybę stilingų, originalių, kokybiškų kadrų, juose pajusti savitą autoriaus požiūrį.

Zenonas sako vestuvinės fotografijos leidinį išleidęs paskatintas jį į didžiąją fotografiją atvedusio fotomenininko Vytauto Stanionio. Apsisprendė leisti knygą, o ne surengti parodą, nes apskaičiavo, kad taip bus pigiau, mažiau organizacinių rūpesčių, be to, albumas - ilgaamžiškesnis.

Į albumą pateko kadrai iš daugybės vestuvių, save radę jaunieji džiaugėsi sulaukę dar ir tokio netikėto jų gyvenimo šventės įamžinimo - knygoje. (Sako, keletas netgi domėjosi, kiek kainuotų tokio albumo asmeninį egzempliorių atsispausti, nors dar nesiryžo, nes suma susidaro nemaža). Spalvotą leidinį sudaro 80 puslapių, jis atspaustas Klaipėdoje.

Fotografijos aritmetika kadrais ir litais

Z.Šilinskas - Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, jis fotografuoja ne tik vestuves, kitokius proginius renginius, bet ir publikuoja savo nuotraukas spaudoje, rengia parodas (pastaruoju metu ypač ištikimas džiazo muzikos temai).

Per metus nuspaudžiantis nei daug, nei mažai - 40 tūkstančių kadrų. Tokia aritmetika ypač įspūdingai atrodo sovietmečio fotografijos kontekse. „Anuomet per vienerias vestuves sunaudodavau 3-4 fotojuosteles, dabar vidutiniškai padarau apie pusę tūkstančio kadrų”, - skaičiuoja.

Ne paslaptis, kad vestuvės fotografams yra ir geras būdas užsidirbti, tačiau ir konkurencija - nemenka. Drauge su Zenonu suskaičiuojame šiuo metu vien Alytuje vestuves profesionaliai fotografuojančius fotografus, kurių yra daugiau nei dešimt. Pašnekovas atvirauja užsakymų sulaukiantis ir iš Kauno, Vilniaus, kitų miestų, tik į Žemaitiją jau nevažiuojantis, nes brangiai atsieina kuras.

Ekonomikos krizė įsisuko ir į vestuvių verslą, taigi ir tie laikai, kai sostinėje už valandą fotografui buvo mokama po 300 litų - seni geri prisiminimai. Šiuo metu geru pasiūlymu laikoma tūkstantis litų už vestuves. Beje, užsakymas nėra vien para darbo su fotoaparatu ant peties ir braukiant prakaitą nuo kaktos. Dar beveik savaitę Z.Šilinskas sugaištantis nuotraukų atrankai, įrašymui į elektroninę laikmeną, jos apipavidalinimui, nuotraukų atspaudams ir panašiai.

Madinga retro fotografija

Vestuvių fotografijos mados mainosi taip pat greitai, kaip ir naujo sezono drabužių spalvos. Šiuo metu, pasak Z.Šilinsko, labai madinga tapo retro - nespalvota, stilinga, išskirtinė fotografija. Vestuvininkai nebesifotografuoja fotoateljė, jie pageidauja gyvos fotografijos, savo specifika artėjančios prie reportažinės. Ypač vertinami netikėti kadrai, nors išlieka ir pozuotų nuotraukų paklausa. Daugėja jaunavedžių, užsisakančių koliažus - daug nuotraukų vienoje, kuri įrėminama gražiuose rėmėliuose ir pakabinama ant sienos. Pasitaiko besidominčiųjų, kiek galėtų kainuoti vienetinis fotografijų albumas, tačiau jo kaina nemaža - iki 700 litų (su maketu ir atspaudu).

Šiuo metu vestuvėse populiarūs limuzinai, žirgų traukiamos karietos, vis dar skraido iš mados pamažu išeinantys balti balandžiai, populiaru tuoktis ant vandens - visas šias atrakcijas privalu įamžinti ir nuotraukose.

Nesenstanti klasika - jaunųjų nuotraukos gražiuose gamtos kampeliuose. Z.Šilinskas pavydi vilniečiams kolegoms, kurių paslaugoms - visas UNESCO saugomas senamiestis, o jam tenka vestuvininkus fotografuoti prie to paties senojo fontano miesto sode, aplink kurį žydi rožynas. Populiarūs ir piliakalniai, tačiau - ne Alytaus („Gal kaltas žvyruotas privažiavimas?” - svarsto fotografas). Vestuvininkų ypač lankomi Punios ir Merkinės piliakalniai. Šią dvikovą pastaruoju metu be konkurencijos laimi Merkinė.

Į laidotuves fotografų nebekviečia

„Tam tikra prasme visos vestuvės panašios, nes turi fotografuoti civilinę ir bažnyčios santuoką, šventę ir panašiai, tačiau kartu visos jos yra labai skirtingos”, - sako Z.Šilinskas, vestuvinius užsakymus baigiantis pildyti gerokai po vidurnakčio ir iki paskutinės akimirkos besijaučiantis darbo vietoje. Skirtingai nei su muzikantais, su vestuvių fotografu jaunieji paprastai įsiamžinti nenori, jis taip ir lieka žmogumi už kadro, kuris vakarėlio pabaigoje yra pasodinamas prie stalo užkąsti.

Vestuvių sezonas - daugiausia jų liepos ir rugpjūčio mėnesiais - trumpas, kaip ir pati lietuviška vasara. Gerai, jei ji tikrai lietuviška, o kaip fotografuoti tokioje kaitroje, kokia prieš kelias dienas nurimo? „Sunku...” - tarsteli Zenonas. Tačiau čia pat nostalgiškai prisimena 2008-ųjų rugpjūčio 8 dieną, kai trys aštuonetai sukėlė tikrą vestuvių cunamį, ir užsakymai pasipylė kaip iš pypkės, nors lietus tą dieną pylė lyg iš kibiro.

Rečiau Z.Šilinskas fotografuoja krikštynas, išleistuves. Anksčiau taikėsi nemažai užsakymų laidotuvėse, o dabar fotografai šia liūdna proga nebekviečiami. Galbūt todėl, kad daugelis gedinčiųjų patys įsigijo fotoaparatus? Galbūt, tačiau pašnekovas turi ir kitokią versiją, sako, žmonės dabar taip susvetimėjo, kad dar iki artimojo laidotuvių velionio turtą pasidalija, kokios jau ten bendros nuotraukos ilgam atminimui...